השכרת רכב בסרביה

סרביה, שהייתה בעבר חלק מיוגוסלביה, הינה מדינה בלקנית שמציעה שפע של אפשרויות למטייל ולנופש. מיקומה של סרביה הינו בחלק הדרום מזרחי של אירופה והיא קרובה מאוד להונגריה, בולגריה ורומניה.

המדינה משופעת באוצרות של טבע ונוף ויש בה כמה פארקים גדולים ומרשימים שמאוד כדאי לבקר בהם. עם רכב שכור קל מאוד להגיע לכל מקום, בלי להיות תלויים בתחבורה ציבורית שלא זמינה בכל האזורים ומחוץ לערים הגדולות.

לנהוג בסרביה

נהגיה בסרביה באופן בטיחותי ועל פי החוק חשובה ביותר. כמה המלצות וטיפים עבור כל מי שמתכנן לשכור רכב במדינה זו הם:

  • בסרביה על כל הנוסעים ברכב להיות חגורים בחגורות בטיחות בכל עת. ניתן בהחלט לנהוג בסרביה באמצעות שימוש ברישיון נהיגה בינלאומי תקף.
  • באזורים הררים ובעונת החורף המושלגת חשוב להשתמש בצמיגי שלג מיוחדים. מי שלא התנסה בנהיגה כזאת יכול לקבל לצורך כך הדרכה מתאימה. יש גם לדעת שאזורים בדרום המדינה הרבה יותר חמים וגם בחורף מזג האוויר נוח יותר.
  • ישנם אזורים מסוימים שבהם הכבישים קשים מאוד לנהיגה. כדאי להתעדכן מראש בתנאי הדרך שבה מתכוונים לנסוע ואם יש אפשרות – עדיף לנסוע בדרכים חלופיות. אפילו בכביש המהיר בין בלגראד ונובי סאד יש אזורים שמצריכים תשומת לב מיוחדת בשל פיתולים, מצוקים או מתלולים.
  • אם נוסעים עם ילדים, בסרביה אסור לילדים מתחת לגיל 12 לנסוע במושב הקדמי. בנוסף, יש לדרוש מחברת ההשכרה מושב בטיחות מיוחד התואם לגיל הילד.
  • אזורים כפריים יכולים להיראות מאוד פסטורליים ויפים ובהחלט כדאי להגיע אליהם גם ברכב ולצאת לטיולים רגליים. עם זאת, חשוב מאוד ללכת בשבילים מסומנים או להיעזר במדריך מקומי. ישנם מקומות שבהם טרם סיימו לפנות מוקשים ותחמושת ישנה, עדות למלחמות שידע האזור.

אתרים בסרביה

נסיעה בסרביה יכולה להיות חוויה, גם בערים הגדולות וגם מחוצה להן. בין האתרים שבהחלט כדאי להקצות להם זמן:

  • מוזיאונים מצוינים – לצד מוזיאונים טובים מאוד על תולדות האזור וההיסטוריה שלו, אנו ממליצים להשאיר זמן גם למוזיאון הייחודי לזכרו של טסלה. ניקולה טסלה, הממציא הידוע היה גם סרבי במוצאו וזה בהחלט ניכר בהשקעה במוזיאון.
  • מצודות וטירות – בסרביה מצויות טירות מרשימות וכן גם ארמונות ומצודות שחלקן עתיקות מאוד. המבצר של בלגרד, למשל, נחשב לאתר חובה בעיני רבים. המבצר נוסד לפני יותר מאלף וחמש מאוד שנה והוא כולל חומות וצריחים, ארכיטקטורה מרהיבה וקסם מיוחד.
  • פניני טבע של ממש – בסרביה יש לא מעט פניני טבע של ממש שכדאי מאוד לבקר בהם. אגם פאליק, למשל, מיוחד מאוד ומושך תיירים רבים. כך גם מערת רסבקה, מערה חצובה מדהימה ביופיה, בעלת תצורות יוצאות מגדר הרגיל. שווה גם לנסוע במיוחד לשמורת הטבע קארסקה בארה (carska bara).
  • עוד שווה לנסוע ולבקר גם בגן החיות הגדול של בלגרד, לצפות במונומנט המרשים של קוסובו, לבקר במנזרים ידועים כגון מנזר סטודניצה וכן בבית הכנסת הידוע – סאבוטיקה.
  • למגיעים עם ילדים, גם עבורם יש לא מעט אטרקציות, פארקים ושעשועים מתאימים.

כדאי לבדוק ולהשוות

השכרת רכב בסרביה היא כיום צעד קל ופשוט. ניתן לדאוג לרכב מתאים מיד כאשר נוחתים במדינה או להזמין את הרכב הרצוי עוד בישראל. אפשר להיעזר בסוכנויות השכרה בין לאומיות או לפנות לחברות מקומיות (פחות מומלץ).

מה שכן מומלץ זה לבצע סקר שוק והשוואת מחירים. את ההשוואה רצוי לבצע כמובן בין קטגוריות רכב דומות. מחירי ההשכרה כיום אינם גבוהים במיוחד ולכן, זהו צעד מקובל בקרב תיירים רבים למדי המגיעים לבקר וליהנות בסרביה.