השכרת רכב בחו"ל לנהג חדש

השכרת רכב בחו"ל נחשבת בעיני אנשים רבים כדרך הנוחה ביותר והטובה יותר לטייל מעבר לים. כאשר שוכרים רכב אפשר בהחלט להגיע בקלות גם לאתרים מרוחקים ולא פעם, חווית הנהיגה עצמה כבר משדרגת את הטיול ואת הרגשת החופש.

חשוב לדעת שבדיוק כפי שיש בישראל הגבלות על נהג חדש, גם חברות השכרה בינלאומיות אינן מאפשרות השכרה לכל מי שמוגדר נהג חדש או נהג צעיר. בשורות הבאות נפרט מהם הדברים החשובים שיש לדעת בהקשר זה, האם בכל המדינות ובכל חברות ההשכרה יש מדיניות זהה, האם יש צורך בוותק בנהיגה ומדוע מומלץ לטפל מראש בכל סידורי ההשכרה.

הגיל הנכון להשכרה

נהגים חדשים רבים, במיוחד הצעירים שבהם, מתעניינים בשאלה האם יש מגבלה של גיל כאשר רוצים לשכור רכב בחו"ל. באופן תמציתי, מעבר לעובדה הברורה שבכל מדינה יש גיל מינימאלי לקבלת רישיון (גיל שיכול להיות שונה מהגיל בישראל), מגבלת גיל בהשכרה בהחלט קיימת.

ישנן מדינות שבהן יסרבו בכל תוקף להשכיר רכב מכל סוג לנהג שטרם מלאו לו עשרים ואחת שנים. לעומת זאת, ישנן מדינות שבהן אפשר להשכיר רכב כבר מגיל שמונה עשרה (בכפוף לרישיון נהיגה בינלאומי או רישיון ישראלי מוכר). יש לציין שבמקרים מסוימים לא תהיה כל אפשרות לקבל רכב, אפילו לתקופה של ימים ספורים, כאשר מדובר על נהג בן פחות מעשרים וארבע שנים.

במקביל לכל האמור לעיל, יש לציין שבמדינות מסוימות המדיניות קשיחה יותר ובחלקן המדיניות יותר גמישה. יתר על כן, יתכן שחברות קטנות וסוכנויות מקומיות יהיו יותר גמישות, בגבול מסוים.

וותק בנהיגה

אחרי שדיברנו על הגיל הנכון להשכרה, עולה שאלה חשובה לא פחות בהקשר של נהג חדש – מה לגבי הוותק בנהיגה. גם כאן, אין אחידות בין המדינות השונות ואין אחידות גם בין סוכנויות שונות להשכרת רכב.

מבדיקה מדגמית שנערכה עם כמה חברות להשכרת רכב בחו"ל התברר שישנם מקרים שבהם ניתן לקבל רכב רק בכפוף לרישיון נהיגה ולוותק של שנתיים לפחות. עם זאת, ישנם מקרים שבהם אפשר להשכיר רכב גם כאשר מדובר על נהג וותיק פחות ואפילו כאשר מדובר על נהג חדש. חלק מהחברות מוכנות לגלות גמישות כאשר מדובר על יותר מנהג אחד וכאשר אחד הנהגים הוא וותיק.

יש לציין, שיש הבדל בהתייחסות גם לאור גיל הנהג. במילים אחרות, יש הבדל בין נהג חדש שהוא גם צעיר בגילו לבין נהג חדש שהוא אדם בגיל העמידה.

לא כל דגם אפשרי

כאשר מדובר על נהגים חדשים וכן על נהגים צעירים, יש חברות שמוכנות להשכיר דגמים מסוימים גם ללא וותק משמעותי בנהיגה. לרוב, קל יותר לקבל דגמים סטנדרטיים עם וותק נמוך בנהיגה או כאשר מדובר על נהג בן עשרים ואחת שנים.

חשוב גם לשים לב שכאשר מדובר על נהגים צעירים וחדשים, עלות ההשכרה יכולה להיות גבוהה יותר בשל פרמיה גבוהה בביטוח.

טיפול מראש חוסך צרות

לסיום, נדגיש לאור כל האמור לעיל שכדאי לעשות את כל הבירורים מראש. במיוחד כאשר נוסעים לאזורים שבהם אין תחבורה ציבורית יעילה ובמיוחד כאשר רוצים ליהנות מהחוויה של נהיגה בחו"ל, כדאי לבדוק הכל מראש כדי למנוע אכזבה ועוגמת נפש.

את ההשכרה ניתן לבצע באמצעות סוכן או להיעזר לצורך כך באינטרנט. מרבית החברות הגדולות, שפועלות בחו"ל, מאפשרות להזמין מגוון גדול של רכבים בממשק און ליין, כאשר ישנה תמיכה מקוונת לשאלות ולבירורים. חשוב לשים לב ולזכור, תוך כדי הזמנת הרכב, לציין את הגיל של הנהג וכאשר מגיעים לחו"ל, לשאת רישיון תקף לפחות לחצי שנה.