ליסינג

אתה מעוניין לרכוש רכב חדש. הבעיה היא שהתחזוקה השוטפת של הרכב חורגת בהרבה ממחיר המחירון שלו. הטיפולים השונים במקרה של התקלה, הטסטים התקופתיים, הביטוחים ושאר ההוצאות (יחד עם מחירי הדלק המאמירים) הופכים את הרעיון ללא לגיטימי בעליל, מותירים אותך להסתמך על תחבורה ציבורית או על טרמפים של קרובים.

יתכן מאד שדווקא כן קיים פיתרון עבורך, והוא בא לידי ביטוי בדמותו של הליסינג. תהליך זה, שבמרכזו השכרת מכונית לטווח ארוך, מאפשר לעשרות אלפי נהגים ליהנות מרכב חדיש מאובזר היטב- וזאת מבלי לדאוג לטיפולים, לטסטים וכדומה.

מהו ליסינג?

ברמה הכללית, ליסינג היא עסקת מימון של כלי רכב, אשר כוללת מספר שלבים. בשלב הראשון (שלא מתקיים בכל המקרים), משלם הלקוח סכום ראשוני על הרכב. לאחר מכן הוא מוסיף מדי חודש בחודשו תשלום קבוע- בהתאם למשך עסקת הליסינג שנקבע.

מעבר לתשלומים האלה, הרי שמקבל הרכב לא נדרש במרבית המקרים לתשלומים נוספים, ורוב ההוצאות חלות על חברת הליסינג (טסטים, טיפולים וכן הלאה).

ליסינג מימוני מול ליסינג תפעולי

עסקאות הליסינג נחלקות לשני סוגים עיקריים. ליסינג תפעולי מעניק את האחריות המלאה על הרכב לחברת ההשכרה, כאשר גם תפעולו ואחזקתו נמצאים תחת חסותה. במקרה כזה אין המדובר ברכב בודד, אלא בצי של רכבים. במילים אחרות: חברות הליסינג מקנות לרשות הלקוח מערך רחב של כלי רכב, אשר ישרת את אנשיה. אופציה זו נפוצה ביותר בישראל, והיא מאפיינת בעיקר חברות גדולות במשק הישראלי.

ליסינג מימוני, מצד שני, מאפיין בעיקר לקוחות פרטיים. ניתן לראות את ההשכרה כמעיין סיוע ללקוח ברכישת הרכב: הוא משלם עליו תשלומים נוחים, המתפרסים למשך תקופה ארוכה. עם זאת, כמעט בכל המקרים הרכב אינו רשום על שמו של הנוהג בו, אלא על שמה של חברת הליסינג.

עסקת הליסינג המימוני מתחלקת גם היא לשניים. הליסינג הסטנדרטי ("ליסינג פרטי") כולל אך ורק את התשלומים על הרכב, כאשר על הלקוח לדאוג להוצאות ולטיפולים השוטפים שלו. לעומת זאת, כמובן, בעסקאות ליסינג אחרות ההוצאות נופלות על חברת הליסינג, אם כי נדרשת תוספת תשלום מצד הלקוח על כך.

תקופת הליסינג

כשמדברים על ליסינג, תפעולי או מימוני, מתכוונים לרוב לתקופות ארוכות באופן יחסי. השכרת הרכבים בליסינג נעשה לרוב בין שלוש לשש שנים, כאשר הזמן המדויק נקבע לרוב לפי תנאי העבודה של החברה וסוג הרכב המוצע.

בדרך כלל, באפשרות הלקוח לבחור בין מספר מסלולי ליסינג, השונים ביניהם במשך הזמן ובאופן פריסת התשלומים.

כאמור, התשלום על הרכב במסגרת הליסינג משתרע על פני תקופה ארוכה מאד. אחריה קיימות עבור הלקוח מספר אופציות. האפשרות הראשונה היא לרכוש את הרכב: במקרה כזה, התשלומים אשר הלקוח כבר שילם עליו במסגרת הליסינג יורדים ממחיר המחירון, כך שהלקוח משלם למעשה את ההפרש.

אפשרויות אחרות העומדות בפני הלקוח הן להמשיך את עסקת הליסינג עם כלי רכב אחר, או להשתחרר לחלוטין מהעסקה. כמובן שמכיוון שהתשלומים על הרכב שולמו מבעוד מועד, הוא אינו יידרש לשלם פיצוי לחברת הליסינג.

ליסינג – יתרונות

לא קשה למנות מספר מעלות של הליסינג, בין אם תפעולי ובין אם מימוני. ראשית, נחסכות מבעל הרכב גיחות רבות למוסכים ותשלומים עצומים על הטיפול השוטף ברכב. סכום זה עלול להגיע לעשרות אלפי שקלים בשנה.

מעבר לכך, הרי שפריסת תשלום הליסינג לתקופה ארוכה מקטינה למעשה את החשש ממחירה הגבוה של המכונית המוצעת. תנאי המימון הנוחים מקלים מאד על התשלום עליו, ומאפשרים לנהג ליהנות מרכב חדיש ומאובזר היטב- ועוד מבלי להתחנן לקבל הלוואה מסניף הבנק הקרוב לביתו.

כאן תוכלו לקרוא עוד על השכרת רכב בארה"ב, השכרת רכב בקנדה, השכרת רכב באירופה, השכרת רכב בישראל, השוואת מחירים בהשכרת רכב.