השכרת רכב בחו"ל עם נגישות לבעלי מוגבלויות

השכרת רכב בחו"ל לבעלי מוגבלויותהשכרת רכב בחו"ל היא פתרון מצוין לכל מי שרוצה לטייל ביתר קלות, בלי להיות תלוי בפתרונות תחבורה שלא תמיד זמינים.

אנשים הסובלים ממוגבלויות יכולים להשכיר רכבים עם נגישות מתאימה, אותה אינם יכולים להשיג מהתחבורה הציבורית במדינות היעד.

במדינות מסוימות, בפרט בערים הגדולות, קיימות מוניות מונגשות, למשל, אבל לא תמיד הזמינות מספקת ואי אפשר להיות רגועים בעניין זה.

פנו לסוכנות מרכזית בלבד

השכרת רכב בחו"ל עבור בעלי מוגבלויות איננה תהליך קל. אמנם חל שיפור מסוים בשנים האחרונות, אך המצב עדיין אינו משביע רצון. סוכני נסיעות מודים בגילוי לב שהם מעדיפים שלא לטפל בנושא, בשל חוסר ידע ובשל קושי שמערימות חלק מחברות ההשכרה. אגב, במדינות מסוימות, בארצות הברית למשל, זמינות רכבים המותאמים לנהיגת נכים הרבה יותר גבוהה ביחס לאירופה.

מומלץ לבעלי מוגבלויות המחפשים רכב להשכרה, או רכב שמתאים להסעת נוסעים בעלי מוגבלויות לפנות ישירות לחברות ההשכרה הגדולות. מומלץ ליצור קשר ישירות עם סוכנות מרכזית או עם הסניף שנמצא בנמל התעופה. אם מישהו יוכל לעזור – זה בדרך כלל יהיה מנהל מנוסה באחד הסניפים הללו.

מגוון פתרונות לבעלי מוגבלויות

יש בנמצא סוגים שונים של רכבים לבעלי מוגבלויות הזמינים בחברות השכרה מובילות בחו"ל. למשל, יש בנמצא רכבים מותאמים, שבהם דוושת ההאצה איננה מופעלת על ידי הרגל כי אם על ידי מערכת ידנית. ישנם רכבים להשכרה שבהם דוושות התאוצה והבלימה מסודרות באופן שונה, למשל עבור בעלי מוגבלות ברגליהם הימנית.

ניתן לשכור גם רכבים שבהם הנהג יכול לשבת על כיסא גלגלים, המוכנס אל החלל שבו בדרך כלל מצוי כיסא הנהג המקובע. יש כלי רכב שבהם קיים מושב מיוחד למוגבלים בתנועה – כיסא מסתובב באופן חשמלי, ויש רכבים בעלי דוושות מוארכות.

כלי רכב מסחריים, המותאמים להסעת נכים

אלה הם כלי רכב גדולים, שמתאימים להסעת נוסע בכיסא גלגלים. יש לוודא כי ברכב מותקן התקן שמאפשר לעגן אליו את כיסא הגלגלים. יתרון חשוב בכלי רכב מסחריים הוא שניתן להסיע בנוחות מספר אנשים.

רכב מסוג זה מתאים לטיולים של קבוצות קטנות או משפחות. חשוב להדגיש כי בשל מספר הרכבים המתאים לבעלי מוגבלויות, מספר קטן יחסית, חשוב לתאם את השכרת הרכב מוקדם ככל האפשר.

קושי ושמו ביטוח

גם לאחר שצלחתם את המהמורה של מציאת הרכב המתאים, אין זה הזמן לברך על המוגמר. סוגיית הביטוח עשויה להיות נושא כאוב למדי ולא כל חברות ההשכרה מספקות את המענה המלא. חשוב לעיין היטב בפוליסות הביטוח ולבדוק מהו הכיסוי המוצע.

לחלק מהיוצאים לחו"ל אנו ממליצים לבדוק את האפשרות לרכוש ביטוח באופן פרטי, כזה שמותאם בהתאם לאופי הנכות והמוגבלות ובאופן שייתן את הכיסוי המקיף (שלא תמיד מוצע בחברות ההשכרה). יש לציין כי אם ברכב נוהג אדם שאינו בעל מוגבלות והוא מסיע את מי שהינו בעל המוגבלות – עניין הביטוח נעשה הרבה יותר פשוט.

ובנימה חיובית

קיימים גופים שיוכלו לסייע לכם בכל נושא התחבורה, שכירת הרכב ואפילו מידע בנושא פתרונות חניה באמצעות תו נכה. ניתן לפנות למידע נוסף לגופים ישראלים או כאלה הנמצאים בחו"ל. "ארגון נגישות ישראל" הישראלי מציע מידע רב בנושא וניתן להתייעץ גם עם ארגון EASPD האירופאי, המסייע לבעלי מוגבלויות.

מידע נוסף וסיוע ניתן לקבל גם בקונסוליות או בשגרירויות ישראליות בחו"ל בארץ היעד – בנושא פתרונות מותאמים לנכים, חוקים מקומיים והמלצות שיהפכו את הטיול למוצלח ונוח יותר.