השכרת רכב בסקוטלנד

סקוטלנד הינה חלק מהממלכה הבריטית המאוחדת. זוהי מדינה שאיננה אוטונומית לגמרי והיא כפופה לכתר הבריטי וגם המטבע זהה לזה הנהוג באנגליה. בשל הנוף המרהיב וצירי התנועה המודרניים, השכרת רכב בסקוטלנד היא מהלך מומלץ למדי.

כך, אין צורך לבזבז זמן על תחבורה ציבורית, רכבות או אוטובוסים. למעט מרכזי הערים הפקוקים, כמעט לכל מקום קל להגיע עם רכב. עם כבישים מצוינים אפילו באזורים הכפריים, עם יכולת גישה לכל מקום ובקלות – השכרת רכב בהחלט תורמת ללא מעט מטיילים ותיירים.

מידע חשוב על נהיגה בסקוטלנד

כל מי שמגיע לביקור בסקוטלנד ומתכוון לשכור רכב צריך לקחת בחשבון כמה כללים ועובדות חשובות. למשל:

  • בכבישים מהירים מסוג אוטוסטרדות המהירות המקסימלית המותרת היא בדרך כלל 112 קילומטרים לשעה. כך גם בכבישים מהירים בעלי שני נתיבים או יותר. עבור רכבים גדולים כגון אוטובוסים או משאיות, הגבלות המהירות מחמירות יותר ואין בעיה לבצע עקיפות כחוק.
  • באזורים בנויים, בתוככי הערים, הגבלת המהירות עומדת בדרך כלל על 48 קילומטרים לשעה. יש לשים לב שבאזורים מסוימים יתכנו שלטים המורים אחרת. בקרבת בתי ספר, למשל, מקובלת הגבלת מהירות של 32 קילומטרים לשעה.
  • שלטי הגבלת המהירות דומים למדי לאלה המצויים בישראל, אלה הם שלטים עגולים, תחומים באדום כאשר המספר מציין את מגבלת המהירות. מהירות נפוצה נוספת שמקובלת באזורים בין עירוניים עומדת על 96 קילומטרים לשעה.
  • בערים הגדולות ובסמוך להן פועלות תחנות דלקת של עשרים וארבע שעות ביממה. עם זאת, מי שמשכיר רכב בדרך כלל יוצא גם מחוץ לערים. במקרים כאלה, צפיפות תחנות הדלק יורדת וכך גם הזמינות.
  • השוטרים הסקוטים לא מגלים סובלנות כלפי שתייה ונהיגה. למרות החיבה המקומית לוויסקי, מי שייתפס נוהג בשכרות ייענש בחומרה. בנוסף, יש לדעת שקיימת חובת שימוש בחגורת בטיחות לכל הנוסעים.
  • באזורים עירוניים, שעות העומס דומות למדי לאלו שבישראל וכדאי לקחת זאת בחשבון בזמן שמתכננים לצאת לדרך.

איפה כדאי לבקר

עומדים להשכיר רכב למהלך החופשה בסקוטלנד? כדאי לכם להכיר כמה אתרים ואפשרויות ואתרים שבהחלט שווה לנסוע אליהם.

  • באדינבורו, העיר הידועה, יש לא מעט אטרקציות וחוויות. עם רכב שכור כדאי להגיע למשל לגן הבוטני המלכותי. אסור לפספס גם את פארק המלך (פארק הולירוד).
  • שפע של אגמים יש בסקוטלנד ולעיתים דומה שהם נמצאים בכל אשר פונים. בסמוך לחלק מהאגמים יש גם מלונות ואפשרויות לינה אחרות. לא חייבים לבחור דווקא בלוך נס, אגם הידוע בזכות אגדות המפלצת. יש גם אגמים רבים נוספים כגון אגם למונד ואחרים.
  • לצד אגמים, גם ארמונות וטירות יש בסקוטלנד בשפע. טרית אדינבורו, למשל, מומלצת מאוד וכך גם ארמון מלוכה בריטי הנמצא באותה העיר. עוד טירה מרשימה ששווה לבקר בה ולנסוע אליה היא טירת סטירלינג העומדת בראש צוק תלול ומרהיב.
  • גם אטרקציות לילדים לא חסר, לרבות לונה פארק וגני חיות, אטרקציות של מים, שחייה וצלילה. בנוסף, אין ספק שגם חובבי חיי הלילה הבירה והוויסקי ירוו נחת בסקוטלנד.

לכל אחד רכב משלו

השכרת רכב בסקוטלנד אפשרית בנמל התעופה או בערים הגדולות, אך ניתן בהחלט גם להיערך לכך מראש. ישנה אפשרות להזמין רכב בסוכנות רכב גדולה גם מהארץ, אפילו באמצעות האינטרנט. מצויים דגמים רבים של כלי רכב הדומים לאלה שמצויים בארץ אך יש גם גרסאות רבות שאינן מוכרות לנהג הישראלי. כדאי לבחור רכב יחסית מוכר ולא פחות חשוב – במידות שיתאימו למספר הנוסעים והמטיילים. עוד נזכיר שעבור ילדים קטנים ישנה חובת שימוש בכיסא בטיחות וניתן לקבל אותו בחברת ההשכרה.