קטגוריות רכבים

קטגוריית השכרת רכב בחו"לאתם יוצאים לחופשה, אולי חופשה משפחתית בחו"ל ואולי נסיעה עסקית. הגעתם למסקנה שאינכם רוצים להיטלטל ברכבת תחתית עמוסה ודחוקה או לבלות חלק ניכר מזמנכם בתחנות האוטובוסים והרכבות.

החלטתם שנכון יהיה לשכור רכב כך שתוכלו להגיע לכל מקום בקלות, ללא תלות בתחבורה ציבורית או במוניות יקרות. פתאום מסתבר כי ישנן הרבה מאוד קטגוריות רכב לבחירה.

בחירת רכב שכור?

זה הרבה יותר מסובך מאשר לבחור בין רכב ידני לבין רכב בעל גיר אוטומטי. נהוגה שיטה מסובכת של קידוד, כאשר מילה לא ברורה כמו CDMR מתארת את הרכב שלכם על גבי שובר ההשכרה.

איך תצליחו לזהות את הרכב שלכם, כפי שהוא מופיע בשובר? איך תוכלו לדעת את המשמעות האמיתית של סיווג הרכב שלו אתם באמת זקוקים? המדריך שלהלן יעשה סדר בדברים.

משמעות הקוד בקטגוריית הרכב

הנוהג המקובל בחברות לשירותי השכרת רכב בחו"ל הינו לתאר את כל סוגי הרכבים באמצעות קוד שנראה לכאורה מסובך, אבל למעשה מובנו פשוט למדי. הקוד בנוי כמילה בת 4 אותיות לועזיות. אחד הקודים המקובלים, הינו CDMR ויש גם קודים כגון ECMZ ועוד אין ספור אפשרויות. המשמעות של הקוד כולו נעשית ברורה כאשר מבינים שלכל אות יש משמעות.

האות הראשונה בקוד מציין למעשה את קטגורית הרכב, כאשר האות השנייה מתארת את סוג הרכב. האות השלישית מתארת את סוג ההנעה או ההילוכים כאשר האות האחרונה, הרביעית, מסבירה באיזה סוג של דלק פועל הרכב והאם הוא ממוזג או לא.

מה תרצו – רכב קטן או רכב גדול?

האות הראשונה בקוד, כלומר הקטגוריה, מתארת איזה מין סוג של רכב תקבלו. זה המקום להחליט האם אתם זקוקים לרכב קטן (המכונה בלועזית רכב מסוג מיני) או שאולי תרצו רכב קומפקטי. יש גם קטגוריה המכונה רכב סטנדרטי, פרימיום, יוקרה וכדומה. הדגמים הנפוצים יהיו למשל:

M – Mini

E – Economy

C – Compact

ויש גם:

S – Standard

F – Fullsize

P – Premium

אם נחזור לדוגמא שפתחנו בה, כעת אנו מבינים כי ברכב מסוג CDMR, המשמעות של האות C הינה רכב קומפקטי.

מספר הדלתות ברכב

האות השנייה בקוד הרכב מתארת את סוג הרכב, כאשר עבור מרבית השוכרים העניין המרכזי יהיה מספר הדלתות שתקבלו. אפשר לבחור ברכב בעל שתי דלתות. אפשר לבחור ברכב בעל ארבע דלתות. אפשר לבחור רכב ספורט, רכב דו גלגלי ועוד. סוגי הרכבים הנפוצים הם למשל:

B – 2 door

C – 2/4 door

D – 4 door

ויש גם למשל:

S – Sport

X – Special

E – Coupe

Y – 2 Wheel Vehicle

N – Roadster

G – Crossover

גיר ידני או גיר אוטומטי?

האות השלישית בקטגורית הרכב מציינת האם מדובר ברכב ידני או שמדובר ברכב אוטומטי. בנוסף ישנו תיאור המלמד האם מדובר ברכב בעל הנעה מיוחדת (4 על 4 – AWD). למשל:

M – Manual drive – רכב ידני רגיל.

C – Manual, AWD – ידני 4 על 4.

A – Auto drive – רכב אוטומטי רגיל.

האות האחרונה של הקוד מתארת את סוג המנוע – מנוע דיזל, מנוע חשמלי, רכב היברידי וכו'.  מרבית האנשים מתייחסים רק למשמעות הקוד מבחינת זמינות המיזוג או אי זמינות מיזוג אוויר ברכב.

N – Unspecified fuel, no AC – כלומר אין חשיבות לסוג הדלק, רכב ללא מיזוג אוויר.

R – Unspecified fuel, AC – אין חשיבות לסוג הדלק, רכב בעל מיזוג אוויר.

בחרתם רכב CDMR? תקבלו רכב קומפקטי, בעל 4 דלתות, ידני ובעל מיזוג אוויר.