שדרוגים להשכרת רכב

כאשר משכירים רכב ישנה אפשרות לבחור מתוך מבחר גדול מאוד של רכבים. בנוסף, ישנה אפשרות לבחור גם באפשרות לשדרג את הרכב או להוסיף לו תוספות שונות.

לעיתים, השדרוג מוצע על ידי חברת הרכב כחלק ממבצע או מהצעה מיוחדת. לעיתים, השדרוג מוצע כפיצוי במצב שבו הרכב שהוזמן לא נמצא במלאי ולעיתים מדובר על היענות לבקשה של הלקוח.

בשורות הבאות נסקור כמה מהשדרוגים והתוספות המקובלות כיום בענף השכרות הרכב, הן בארץ והן בעולם הרחב. בין היתר נעסוק בשדרוג של קטגוריית רכב, שדרוג בהילוכים, שדרוג בתוספות ועוד.

שדרוג קטגוריית רכב

שדרוג נפוץ מאוד בהשכרת רכב מתקשר לקטגורית הרכב. כידוע, כלי הרכב השונים מחולקים לקטגוריות מובחנות. החלוקה יכולה להיעשות על פי נפח המנוע (1000 סמ"ק, 1200 סמ"ק וכן הלאה), מספר הנוסעים (2,4 ויותר), אופי השימוש (משפחתית, מנהלים, שטח).

חלוקה מקובלת מאוד לקטגוריות מבחינת שדרוגים מתייחסת לרכבים השונים באופן הבא:

  • ישנם רכבים מדגם מיני, המיועדים למי שמעוניין ברכב זול, עם צריכת דלק נמוכה והתאמה מושלמת לנסיעה עירונית ובפקקים.
  • ישנם רכבים מדגם גדול מעט יותר שנקרא סופר מיני והם מאופיינים במנוע חזק יותר ובמרווח פנים משופר.
  • רכבים משפחתיים – שלא כמו דגמי המיני הם גם מרווחים וגם בעלי תא מטען גדול. בכך הם מתאימים לנסיעות שבהן יש צורך במטען או בציוד גדול למדי.
  • רכבי מנהלים – יוקרתיים יותר מכלי הרכב המשפחתיים, בעלי גימור משובח וחוויית נהיגה משופרת.
  • בנוסף, יש גם קטגוריות נוספות של רכבי יוקרה של ממש וכן של דגמים מיוחדים.

מהלך של שדרוג בקטגוריית הרכב יתאפיין על פי רוב ב"קפיצה" אחת למעלה של קטגוריה. במקום רכב מקטגוריה מיני, למשל, יימסר ללקוח רכב מקטגוריה סופר מיני. יש לציין שלקוחות מועדפים עשויים ליהנות משדרוג מסוג זה באופן אוטומטי וללא תוספת מחיר.

שדרוג מרכב ידני לאוטומט

מלבד שדרוג של קטגוריית רכב קיימת אפשרות לשדרוג רכב בתוך אותה קטגוריה כאשר ההבדל טמון בסוג ההילוכים (גיר). במקרים שונים ניתן לשדרג את אותו הרכב שהוזמן בגרסה הידנית לדגם זהה (או דומה) אך עם הילוכים אוטומטיים.

השדרוג יוצע על ידי חברת ההשכרה ללא תשלום נוסף, כהצעה מיוחדת, בשל חוסר במלאי או לבקשת של הלקוח.

רכב עם תוספות

ישנם מקרים שבהם השדרוג של רכב מהשכרה יהיה למעשה זכות לקבל תוספות שונות לשיפור חוויית הנסיעה או מתוך צורך של לקוח. תוספות לדוגמא שמקובלת בחו"ל יכולות להיות צמיגים לנסיעה בשלג. תוספות שמקובלות גם בארץ וגם בחו"ל יכולים להיות קבלה של מושב לילד (בוסטר), אספקה של ג'י פי אס (כך שלא צריכים לחשוש מבעיה בתקשורת סלולרית לצורך ניווט), חלונות חשמליים, גג שמש ועוד.

שדרוגים פיננסיים

הסוג האחרון של שדרוגים אינו נוגע ישירות לרכב אותו מקבלים אלא למחיר הסופי שאותו משלמים. במילים אחרות, מדובר על הנחה כספית או "שדרוג פיננסי". בין השדרוגים הללו ניתן למצוא:

  • נהג שני חינם – על פי רוב, כאשר מבקשים לאפשר לשני נהגים או יותר לנהוג ברכב המושכר יש צורך לשלם תוספת. ישנם מקרים שבהם לקוח קבוע יקבל זכות לנהג שני חינם, ללא תוספת מחיר.
  • מבצעים מיוחדים – במועדים שונים שבהם הביקוש נמוך יחסית מציעות חברות רבות להשכרת רכב מבצעים על פי דגמים או תקופות השכרה שונות.
  • הנחה להשכרה ממושכת – מי שזקוק לרכב שכור לחודש ויותר יוכל פעמים רבות לקבל מחיר מוזל באופן משמעותי בחישוב יומי.